Kolportáž dům od domu

| O projektu | Glosář | Evangelizace | Obrozenci | Podnikatelé | Politický tisk |

Diskuse a odpovědi na dotazy všeobecného charakteru

Diskusní příspěvky ke konkrétním kapitolám najdete pod jednotlivými články.13.02.2006 | Dotaz od: MZ | Předmět: Provoz webu
Dobrý den, některé texty v některých rubrikách jsem neměl odkud otevřít. Je to konečná fáze? Díky.

13.02.2006 | Odpověď: ZB
Také přeji dobrý den, jste zřejmě jedním z prvních návštěvníků těchto stránek. Web je však doposud ve fázi výstavby. Odkazy jsou postupně přidávány tak, aby byly v základním rozsahu k dispozici od dubna 2006.

09.06.2006 | Dotaz od: AJ | Předmět: Citování webu a další literatura
Dobrý den, mám na vás několik dotazů. Existuje nějaká speciální kniha o kolportáži u nás? Ráda bych některé údaje použila pro svojí školní práci. Mohu se odkazovat i na vaše stránky?

21.06.2006 | Odpověď: ZB
Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď. Byl jsem nějakou dobu v zahraničí
a on-line pouze částečně. Pokud se mi podařilo zjistit, žádná ucelená knižní práce, věnovaná kolportáži na našem území, neexistuje, což také zavdalo příčinu ke vzniku tohoto webu. (Pokud něco objevíte, budu vděčný, když mi dáte vědět.) Drobné zmínky jsou naopak roztroušeny v celé řadě publikací (výběr literatury posílám e-mailem). Pokud jsou pro Vás tyto stránky přínosné, jsem tomu pochopitelně rád. Využijete-li je při své školní či jakékoliv jiné práci, považuji jasný odkaz na tento web za naprostou samozřejmost (více například v textu Proč citovat?, na stránkách Knihovny ČVUT). V případě zájmu si napište o zasílání zpráv o aktualizacích webu. Odkazy, které nejsou v elektronické verzi dokumentů přímo uvedeny, lze dle domluvy poskytnout individuálně, na konkrétní vyžádání

15.06.2009 | UPDATE: ZB
Základní informační zdroje naleznete v přehledu bibliografie.

20.05.2008 | Dotaz od: DV | Předmět: Společenská hodnota kolportáže
[...] takže kam mám kolportáž zařadit? Je takto nabízená literatura O.K. nebo je kolportáž přežitek?? Je kolportér asociál nebo fanatik nebo je to věc normální?

22.05.2008 | Odpověď: ZB
Účelem projektu Kolportáž.cz není kolportážní aktivity zatracovat ani adorovat. Kolportáři a jejich způsob distribuce je integrální součást dějin každodennosti a tím i našich dějin kulturních. Z hlediska společenské důležitosti nelze bezpochyby přehlédnout důležitost kolportáže jako svobodného informačního kanálu v dobách diktátorské cenzury. S mnoha kolportéry přicházela v minulosti rovněž vzdělanost a osvěta. Na druhou stranu nelze přehlédnout, jak se mezi veřejnost – především formou komerční kolportáže, jíž šlo pouze o profit – dostávaly i tiskoviny úpadkové. Zde však byla na vině hamižnost některých podnikatelů, nikoli forma nabídky.

13.04.2009 | Dotaz od: KB | Předmět: Cenzura – Československo 1948–1989
Dobrý den, píši absolventskou práci na téma "cenzura [...]" a chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohl doporučit nějakou literaturu [...]

14.04.2009 | Odpověď: ZB
Z těch důležitějších by to mohly být například následující práce:

Censorship. A World Encyclopedia. Ed. Derek Jones. London 2001.
Dějiny české literatury 1945–1989. Díl 1–4. Praha 2007–2008.
Janáček, Pavel: Literární brak. Operace vyloučení, operace nahrazení, 1938–1951. Praha 2004.
Literatura určená k likvidaci I. Sborník příspěvků [...] Brno 2002.
Literatura určená k likvidaci II. Sborník příspěvků [...] Brno 2004.
Literatura určená k likvidaci III. Sborník příspěvků [...] Brno 2006.
Kaplan, Karel – Tomášek, Dušan: O cenzuře v Československu v letech 1945–1956. Praha 1994.
Normy normalizace. Sborník referátů [...] Redigoval Jan Wiendl. Praha – Opava 1996.
Šámal, Petr: Pro dobro českého čtenáře [...] In: Dějiny a současnost 29, 2007, č. 6, s. 24–29.
Tomášek, Dušan: Pozor, cenzurováno!, aneb, Ze života soudružky cenzury. Praha 1994.Netiketa a vzájemná Dohoda mezi provozovatelem těchto stránek a jejich uživateli

O pečlivé přečtení těchto pravidel velmi prosím všechny návštěvníky, kteří se z nějakého důvodu rozhodli napsat elektronickou zprávu na @kolportaz.cz. Ještě předtím, než svou zprávu odešlete, vezměte prosím na vědomí:

Adresa zdenek.bauer@kolportaz.cz je určena pro privátní korespondenci, tedy pro:

 1. Příjem žádostí o zasílání krátkých zpráv, jimiž byste byli informováni o aktualizacích těchto stránek.
 2. Příjem osobních postřehů, které nejsou určeny k publikování.
 3. Příjem osobních zážitků, životních příběhů, pamětnických fotografií nebo dobových dokumentů.
 4. Příjem sběratelských předmětů.

Adresa diskuse@kolportaz.cz je určena pro příjem diskusních příspěvků.
V této souvislosti prosím akceptujte následující pravidla:

 1. Ve své e-mailové zprávě jasně vyplňte rubriku Subject/Předmět. Nestačí pouze napsat „diskuse“ a podobně obecná hesla. Piště prosím jasně a stručně čeho se vaše zpráva týká. Urychlíte tím vyřízení svého příspěvku. V případě potřeby si obsah předmětu vyhrazuji upravit.
 2. Zprávy, které nejsou podepsány, jsou považovány za bezpředmětné. Pokud si z nějakého důvodu nepřejete publikovat ani iniciály svého jména, napište mi to. Budu to pochopitelně respektovat.
 3. Pokud k odeslání zprávy nevyužijete formulář, ale vlastní e-mail, považuji vaši e-mailovou adresu, z níž jste mi zaslali svůj příspěvek, za důvěrnou.
 4. Vyhrazuji si právo krátit před publikováním příspěvky, které nijak nerozvíjejí diskusi a zveřejnit je bez redundantních či jinak irelevantních pasáží.
 5. Vyhrazuji si právo stáhnout ze stránek příspěvky, které nějakým způsobem pozbyly aktuálnosti nebo účelu.
 6. Vyhrazuji si právo nezveřejnit příspěvky, které obsahují vulgární výrazy, myšlenky či útoky směřující k potlačování práv a důstojnosti jakýchkoli etnických či názorových menšin či by takto mohly být chápány.
 7. Zaslané diskusní příspěvky neprocházejí žádnou jazykovou korekturou.
 8. Publikování jakéhokoliv příspěvku je nevymáhatelné.
 9. Protože se v rámci udržení jisté úrovně jedná o diskusi řízenou, mějte po odeslání svého příspěvku strpení s jeho vyřízením.

Za relevantní e-mailovou adresu je v případě jakékoliv korespondence považována adresa, z níž zpráva přišla. Pokud chcete odpověď na svůj dotaz/příspěvek zaslat do své e-mailové schránky, ale k odeslání zprávy použijete formulář, musíte vyplnit kolonku pro e-mail, aby bylo odpověď kam odeslat.


K odeslání zprávy můžete vedle svého e-mailu použít i níže zobrazený formulář.

Na kterou adresu chcete zprávu odeslat:


Předmět/Subject:


Váš e-mail (není povinné):


Obsah zprávy:

Zpět na obsah této stránky

Zpět na úvodní stranu


Všechna práva vyhrazena / All rights reserved © Kolportaz.cz 2005–2015