kolportáž dům od domu

| Evangelizace | Obrozenci | Podnikatelé | Politický tisk | O projektu | Glosář |

Tisk a kolportáž Biblí a náboženských tiskovin
Badatelů Bible

Příspěvek k historii vydavatelské a distribuční činnosti Svědků Jehovových na území Čech, Moravy a Slezska v letech 1891–2007 ve vývoji tiskových a občanských svobod.

Na této stránce byly v letech 2005–2007 průběžně zveřejňovány jednotlivé části studie, která mapuje kolportážní činnost svědků Jehovových v českých zemích. Od původního záměru (2008–2009) vydat celou práci tiskem bylo nakonec z několika různých příčin upuštěno.

Vzhledem k tomu, že některé pasáže původní čtyřdílné studie byly z mé strany během uplynulých let upravovány a doplňovány, rozhodl jsem se předešlé PDF soubory depublikovat. Pro účel tehdejší diskuze posloužily dostatečně. Děkuji všem, kteří k výslednému textu přispěli svými připomínkami. Jakmile bude k dispozici tištěné vydání jakékoli dílčí části uvedené studie, budou zde příslušné informace zpřístupněny.Diskuse (výběr)


8.11.2006 | Dotaz od: JC | Předmět: SJ na Liberecku
Na straně 41 píšete, že Erler navštěvoval začátkem 20. století vedle Mostecka, kde pak vznikla studijní skupina, taky Liberecko. Dá se nějak odhadnout, kdy byli první svědkové v Liberci?

9.11.2006 | Odpověď: ZB |
No tak odhadnout těžko. Nejstarší konkrétní údaj tohoto druhu související s Libereckem, na nějž jsem při výzkumu narazil, pochází teprve z roku 1932. Strážná věž č. 7 tehdy uveřejnila kontaktní spojení do Radčic u Liberce, kde žil bibelforscher Afred Duchek. K získání dalších údajů by již bylo třeba realizovat malý regionální výzkum. Pokud byste jej prováděl, budu velmi vděčný, když mi dáte vědět. Budete-li potřebovat podrobnější údaje či jakoukoliv jinou pomoc, neváhejte se na mě obrátit.

20.11.2006 | Dotaz od: PD | Předmět: SJ – Foto-Drama Stvoření
Nazdar, [...] nechci Ti do toho moc remcat, ale na poměrně dost místech píšeš místo Fotodrama stvoření, různě Foto-Drama Stvoření, Drama o stvoření, Drama stvoření. Pokud ale vím, tak správně je Fotodrama stvoření, takže by tak nějak stálo za to to sjednotit a psát správně. [...]

23.11.2006 | Odpověď: ZB |
Jen remcej :-) Máš pravdu, že už ve dvacátých a třicátých letech se někdy užívalo zjednodušeného označení Fotodrama stvoření. Nelze proti tomu nic namítat. V ČSR však byla postupně promítána tři odlišná pásma tohoto druhu a každé pod jiným názvem. Pro jejich jasné rozlišení jsem se proto v textu studie rozhodl důsledně užívat názvů původních. Podrobnosti uvádím v kapitole Audiovizuální pomůcky, která zde bude po zeditování a korektuře rovněž zveřejněna. Nerad bych tím ale komukoli pletl hlavu, takže potvrzuji, že se stále jedná o pásma někdy zjednodušeně a souborně označovaná jako Fotodrama stvoření. Díky za připomínku.

13.12.2006 | Dotaz od: JR | Předmět: SJ – Michal Šalata
Někde sem četl, že úloha Salaty je v publikacích svědků nějak podivně opomíjená. [...] Jaký je podle vás důvod zatajování Salatova působení v Mostě?

15.12.2006 | Odpověď: ZB |
V prvé řadě je třeba uvést na pravou míru tvrzení o údajném zatajování Šalatovy působnosti. V 1972 Yearbook of Jehovah’s Witnesses i v ostatních souvisejících publikacích se o Šalatově činnosti v ČSR otevřeně píše. Čili ten nádech jakéhosi tajemna je jaksi falešný a pokud někdo někde něco publikoval v opačném duchu, měl by si lépe přečíst dostupnou literaturu. Pokud jde o Šalatův krátký pobyt přímo v Mostě (o pobytu v tomto městě se literatura SJ opravdu nezmiňuje), jediné doposud známé doklady tohoto pobytu jsou uloženy v archivech a širší veřejnosti nejsou známy déle jak 15 let. Těžko by je proto bylo možné zahrnout do 1972 Yearbook, která se tímto obdobím podrobněji zabývala. Těžištěm nových publikací, jako je Ročenka 2000 a podobné, jsou spíše události pozdější, takže celá řada údajů do nových publikací (dle mého názoru) nebyla pojata z čistě koncepčních důvodů a to i (dle mého soudu) klíčovější události, než je Šalatův krátký pobyt v Mostě. Tolik můj privátní názor. Každá kniha má svou plochost.

2.9.2007 | Dotaz od: DP | Předmět: C. T. Russell a studium Bible?
Prosím vás [...] Nevíte něco o tom, že Russell napsal nějaký článek o tom, že vlastně není nutné číst Bibli? [...]

5.9.2007 | Odpověď: ZB |
Patrně máte na mysli článek Is the Reading of "Scripture Studies" Bible study?, otištěný v The Watch Tower roku 1910. Podrobněji se mu věnuji v Dodatcích. Stručně řečeno: Pokud byste četl jen některé »vhodně vybrané« věty, mohl byste možná takový dojem získat. Skutečným poselstvím článku je však zdůraznění pravidelného studia Bible. V článku se jasně píše: „Šest svazků Studií Písem [Russellovy hlavní spisy] není míněno jako náhrada za Bibli“. Text článku připojuji. Názor si udělejte sám.

Zpět na obsah této stránkySouvisející texty na doméně Kolportáž.cz

Křesťanská civilizace a legitimita knižní evangelizace v našich zemích
www.kolportaz.cz
Evangelisté, kolportéři, kazatelé a zvěstovatelé v historii Čech, Moravy a Slezska. Základní informace.

Svědkové Jehovovi a bezkrevní léčba
www.kolportaz.cz
Co na serveru Kolportáž.cz nenajdete, ale na co se někteří návštěvníci ptají. Odkazy na relevantní internetové zdroje.

Jan Hus a veřejná evangelizace
www.kolportaz.cz
Jan Hus, veřejná evangelizace a šíření biblické zprávy mezi veřejností. Esej věnovaná Husovým názorům a Husovy dopisy.

Marie Jonesová a její Bible, čili malý začátek velikého díla
knihovna.kolportaz.cz
Reprodukce vydání z roku 1913. Mary Jonesová se narodila roku 1784 v zapadlé velšské vesnici Llanfihangel, v rodině tkalců tak chudých, pro ně bylo problematické koupit si vlastní Bibli. Mary si však Bibli zamilovala do té míry, že se rozhodla naspořit si na vlastní výtisk Písma stůj co stůj. V 16. letech se s našetřeným obnosem vydala pěšky a bosa do 40 kilometrů vzdáleného městečka Bala, kde si chtěla Bibli pořídit. Když však do města dorazila, zjistila, že žádné Bible momentálně nejsou na skladě a peníze, která má, by jí navíc stejně nestačily. Maryin upřímný zájem dojal místního pastora natolik, že jí daroval svůj vlastní exemplář Písma. Na základě celé události se navíc výbor tehdy ještě nekonfesní Londýnské náboženské traktátní společnosti rozhodl učinit opatření pro podporu celosvětové kolportáže Biblí.

Zpět na obsah této stránkySouvisející texty na jiných místech internetu

Watchtower.org
www.watchtower.org
Oficiální internetové stránky konfese svědků Jehovových. Elektronické znění vybraných článků z časopisů Strážná věž a Probuďte se!. Základní informace o námětům čemu věří svědkové Jehovovi a co je cílem jejich činnosti. Nabídka k bezplatnému studiu Bible a související kontaktní údaje.

Office of Public Information of Jehovah’s Witnesses
www.jw-media.org
Oficiální mediální prezentace konfese svědků Jehovových. Specializovaný web s informacemi pro novináře a sdělovací prostředky. Základní vyznání víry svědků Jehovových, celosvětová činnost konfese, statistiky, probíhající soudní spory, zákonné prosazování knižní evangelizace, videozáznamy, aktuality.

Worldwide Association of Jehovah’s Witnesses
www.jw.org
Oficiální web celosvětového společenství svědků Jehovových, primárně zaměřený na vyznavače konfese. Stránky slouží k distribuci elektronických publikací a dalších informací svědkům Jehovovým po celém světě.

Hovory o víře na ČRo 6
www.rozhlas.cz
Sekce internetových stránek Českého Rozhlasu. Podcast rozhlasového rozhovoru ze 14. 3. 2009. Eduard Sobička z výboru odbočky NSSJ uvádí některé skutečnosti k věrouce svědků Jehovových. Připravil a moderuje Karel Vepřek.

U.S. Supreme Court. Jones v. City of Opelika
www.findlaw.com
Soudní dokumenty k případu Jones proti městu Opelika (1942–1943) dokládá jednu z klíčových kauz souvisejících s prosazováním náboženské svobody a nekomerční kolportáže v USA. Svědek Jehovův Rosco Jones byl nejprve odsouzen za to, že na ulicích Alabamy rozšiřoval literaturu, aniž zaplatil poplatek za povolení k prodeji. Nejvyšší soud tento rozsudek potvrdil, v květnu roku 1943 však v rámci jiného případu (Murdock proti státu Pensylvánie) své dřívější rozhodnutí zrušil a prohlásil, že jakýkoli takový poplatek by byl v rozporu
s americkou ústavou, která svobodné šíření náboženských myšlenek zaručuje.

Život v kriminále: Příběhy Svědků Jehovových
www.rozhlas.cz
Sekce internetových stránek Českého Rozhlasu. Podcast jednotlivých rozhlasových pořadů z cyklu Příběhy 20. století. Příběhy Svědků Jehovových: Ladislav Šmejkal, Václav Mach (textová verze), Josef Janczik (textová verze), a Otto Neumann.

Engleitner, Leopold: The Extraordinary Courage of an Ordinary Man
www.rammerstorfer.cc
Oficiální internetová prezentace rakouského Jehovova svědka perzekuovaného nacistickými silami v letech 1938–1945. Základní životopisná data, důvody pro perzekuci, informace o koncentračních táborech Buchenwald, Niederhagen (Wewelsburg) a Ravensbrück. Informace o současné vzdělávací činnosti, na níž se Engleitner podílí se svým současným producentem a opatrovníkem (Bernard Rammerstorfer) doplňují poděkování některých významných osobností, k nimž patří například prezident rakouské republiky Heinz Fischer nebo kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Browne, George: The History of the British and Foreign Bible Society, from Its Institution in 1804, to the Close of its Jubilee in 1854.
books.google.com
Prvních padesát let historie Biblické společnosti Britské a zahraniční, respektive celé British and Foreign Bible Society. E-reprint vydání z roku 1859


Zpět na obsah této stránky

Zpět na úvodní stranu


Všechna práva vyhrazena / All rights reserved © Kolportaz.cz 2005–2017