Večerníček: Nejslavnější český kamelot a kolportér

Jakkoli se může práce kolportéra či kamelota jevit jako společensky podřadná, už několik dekád je představitel této profese jednou z nejoblíbenějších postav nejmenších českých diváků.

Televizní Večerníček. Autorem postavy je výtvarník Radek Pilař
Televizní Večerníček. Autorem postavy je výtvarník Radek Pilař.
Zdroj: Československá / Česká televize

Večerníček je pravidelný (pod)večerní pořad původně Československé, následně České televize. Jedná se o každovečerní krátkou pohádku nebo příběh pro děti, vysílaný v předpokládaný čas jejich uléhání do postele. Pořad má přibližně desetiminutovou stopáž. Zatímco obsah jednotlivých epizod se průběžně mění, znělka Večerníčku zůstává od vzniku pořadu v roce 1965 prakticky beze změny. Během let prošla jen několika estetickými úpravami.

Aktérem znělky a tím zároveň i symbolem celého pořadu je kreslený animovaný chlapec s papírovou čepicí na hlavě, který každou epizodu uvádí a na konci také uzavírá. Autorem postavičky je malíř Radek Pilař.

Večerníček – znělka, ve které vystupuje malý kamelot / kolportér

V úvodní znělce se na poeticky laděné noční hvězdné obloze objeví chlapec s papírovou čepicí na hlavě. Nejprve je daleko. Provede ale sedm otoček, během kterých se k divákům přiblíží. Hluboce se ukloní, smekne čepici a pozdraví slovy „Dobrý večer!“. Poté vyběhne po 20 schodech a z toho posledního seskočí dolů na dětského houpacího koníka, na kterém se chvíli houpe. Následně se koník promění v otevřený osobní automobil, a nakonec v jednokolku, na kterých se chlapec dál pohybuje.

Po celou tuto dobu okolo sebe zároveň rozhazuje listy papíru (celkem 21). Poslední, který mu v ruce zůstane, pak ukáže směrem k divákům. Je na něm logo televize a název pořadu – „Večerníček“. V závěrečné znělce se chlapec rozloučí slovy „Dobrou noc!“ opět krouživým pohybem opět zmizí na obloze.

Listy papíru, které okolo sebe rozhazuje, jsou vlastně ekvivalentem odpoledních/večerních novin ze světa dospělých, které kameloti kolportovali na ulicích měst. Jistým způsobem jde o ekvivalent Večerníku Praha, který byl nejznámějším titulem kamelotů v tehdejším Československu. Jeho kolportáž neobsahuje drsné a bulvární zprávy, ale laskavé Večerníčky. Chlapec sám je vlastně jejich personifikací, takže i jemu je přisuzováno totéž jméno – Večerníček.

Je to ten nejpopulárnější kolportér, respektive kamelot, jaký v České republice kdy působil.