Pražská energetika (PRE) varuje před podomními prodejci elektřiny

Jsou podomní obchodníci s elektřinou, kteří konkurují Pražské energetice (PRE), automaticky podvodníky, nebo se PRE prostě jen nelíbí, že tu má lidovou konkurenci? Pečlivě si pročtěte následující článek.

Konkurence, nebo podvodníci?

Vedle bezpochyby seriózních podomních prodejců byli a vyskytují se bezpochyby i mezi podomními prodejci jedinci, kteří namísto praktických a dobře míněných služeb hledají spíše oběti, kterým by se dalo snadno prodat a maximum od nich získat.

K takovým mohou patřit i někteří prodejci energií, pakliže jsou neodbytní, vyvíjejí citový a psychologický nátlak na obyvatele domovů s cílem donutit je k podpisu nové smlouvy. Na takové ve svém nedávném dopise upozorňuje i Pražská energetika, která ho rozeslala všem svým zákazníkům.

Podomní prodejce není automaticky podvodník a „šmejd“

Na druhou stranu nelze paušalizovat. Podomní obchodníci byli po staletí – důsledkem absence pevné provozovny – předmětem lidových předpojatostí, společenské šikany a stigmatizace, aniž by většina z nich kohokoli podváděla nebo šidila. Je proto třeba důsledně rozlišovat skutečné podvodníky od emočně podbarvených stereotypů „že je někdo divnej“. Každou podomní entitu i každý případ je třeba posuzovat individuálně. Leckdy totiž může být problémem spíše neschopnost asertivní komunikace ze strany konzumenta. Jindy šíří poplašné a nactiutrhačné zprávy o podomních obchodncích jejich konkurence.

Všimněte si, že i dopis Pražské energetiky rozlišuje. Skuteční podvodníci jsou zmíněni až na úplném konci dopisu. Primárním obsahem je varování před konkurencí, která využívá podomní formu nabídky. Účelem takové konkurence ovšem není podvod, ale něco – v tržních podmínkách – zcela normálního: Přebrat Pražské energetice některé její dosavadní zákazníky. V tom není nic nezákonného ani nemorálního.

Co je ovšem cenné, Pražská energetika připomíná několik obecných zásad, jak vést s podomní konkurencí věcný dialog a zbytečně se o dnich nenechat dotlačit do kouta. Takových doporučení není nikdy dost.


PRE upozorňuje na podomní prodejce s elektřinou a doporučuje, jak se nenechat zatlačit do kouta
PRE upozorňuje na podomní prodejce s elektřinou a doporučuje, jak se komunikovat

Vážený zákazník
Pražské energetiky, a. s.

Praha, únor 2012

Vážený zákazníku,

jako Váš seriózní dodavatel elektrické energie bychom Vás rádi upozornili na nekalé praktiky podomních prodejců elektřiny, které se v poslední době vyskytují stále častěji.

  • Pražská energetika neprovádí žádný podomní prodej a s podomními prodejci nijak nespolupracuje!

Podomní prodej elektrické energie skrývá určitá rizika. Proto Vám doporučujeme:

  • Nenechte na sebe vyvíjet nátlak!
  • Slibovaná úspora nebývá reálná a může obsahovat skryté poplatky!
  • Neposkytujte cizím lidem své osobní údaje či údaje z Vaší faktury!
  • Nepodepisujte nic na chodbě svého domu!
  • Nechte si na svá rozhodnutí čas!
  • Dejte si pozor i na falešné podomní prodejce!

Budete-li mít k tomuto tématu dotazy nebo se s podomním prodejcem elektřiny setkáte, využijte naši Zákaznickou linku PRE 840 550 055. Bezplatné poradenství nabízí také všechny pobočky Zákaznického centra PRE. Podrobné informace naleznete i na webových stránkách www.pre.cz.

Naším cílem je zákazníky před nekalými obchodními praktikami chránit a být Vám v případě zneužití Vaší důvěry těmito prodejci nápomocní.

Pražská energetika, a. s.
Váš spolehlivý dodavatel elektrické energie


Související články